Citroën CX - единственият пълноправен наследник на "богинята" DS
Citroën CX без съмнение е един то най-емблематичните модели на марката за всички времена. Емблематичната аукционна къща Bonhams Auto започва търг за един прекрасен екземпляр от версията Prestige -добър повод да си спомним за този невероятен френски автомобил
ЛЮБОПИТНО
Божан Бошнаков
7/15/2024
Второто интервю на Робет Опрон в Bureau d'Études на Citroën през 1962 г. не минава много добре... или поне така си мислел самият той отначало... На това свое второ интервю той се среща с Фламинио Бертони, тогавашния главен дизайнер на Citroen и създател на автомобилните икони 2CV и DS. Бертони поискал да види портфолиото на Опрон и малко след като прелистил рисунките, той „ги хвърлил на пода, като ги побутнал с бастуна си и заявил, че не смята да им обръща особено внимание. За негова собствена изненада обаче, две седмици по-късно Опрон получава предложение за работа в Citroën. Опрон и Бертони работят заедно за съвсем кратък период от време, като първият наследява втория след смъртта му през 1964 г. Проектите на Опрон включват GS от 1970 г. и великолепния SM с двигател на Maserati. Любимият му проект, докато работи за Citroën обаче, е „Projet L.“ Екипът на Projet L енатоварен с далеч не тривиалната задача да замени обожавания DS.
Опрон е твърдо решен да създаде пълнокръвен наследник на DS, който да бъде също толкова изключителен и неповторим, но без да копира първообраза. С помощта на аеродинамичния тунел на Citroën, Опрон създава една от най-обтекаемите автомобилни каросерии, правени дотогава. Колата по-късно получава означение "CX", широко използваният акроним за коефициент на аеродинамично съпротивление. В действителност, колата постига забележителен коефициент от 0,36, което спрямо обичайната по онова норма за конкурентите от 0,4 и нагове е направо фантастично постижение. И точно както подобава при един Citroen, в CX няма нищо конвенционално. Колата дори е била проектирана около иновативния, но за съжаление не нанежден роторен двигател Comotor на Citroen. Поради опасения по отношение на икономичността и надеждността, Comotor е отложен през 1974 г., годината на представянето на CX на автомобилното изложение в Париж. Крахът на Comotor за жалост допринася и за фалита на Citroen през същата година, когато друга френска компания - Peugeot, поема управлението на легендарната марка.
Сам по себе си моделът CX е достатъчно специален, но значително по-редкият вариант Prestige буквално пренася модела в едно по-различно и значително по-високо измерение. Prestige е проектиран за тези, които предпочитат да бъдат возени от шофьор и държат на максимален лукс. Междуосието при този вариант е удължено с цели 25 сантиметра, като промяната е изцяло в полза на пътниците отзад. Тапицерията с допълнителни "копчета" е изработена от най-висококачествен текстил с вид на велур „Rhovyline“, а на задните места има дори допълнително опори за краката. Този екземпляр е един от 2570 автомобила Prestige, произведени през 1976 г. и първоначално е бил доставен на вътрешния френски пазар и използван там до 2012 г. По-късно този Prestige е закупен на търг във Фонтенбло от настоящия му собственик. От Франция Prestige отива към Обединеното кралство, където е подложен на цялостно повторно пускане в експлоатация в ръцете на известните специалисти на Citroen BL Autos. Цялата работа по автомобила е струвала около 10 000 британски паунда, като тогава автомобилът е бил на около 33 500 км, тоест преди около 12 000 км. За съжаление, последният собственик на този прекрасен Citroën неотдавна почива, поради което автомобилът излиза на пазара.
CX винаги се е отличавал с футуристичен, почти космически дизайн и този Prestige със сигурност не е изключение. Блестящата черна ливрея и допълнителните 25 см дължина само подчертават това впечатление днес. Като доказателство за перспективния дизайн на Опрон, Prestige не изглежда по никакъв начин остарял или прозаичен - цели 48 години след излизането си от завода. Блестящата черна ливрея помага да се прикрие най-обичаната характеристика на луксозния автомобил от 1970 г. – виниловият покрив. Внимателната проверка ще разкрие много гладко нанесено, леко текстурирано винилово покритие върху покривния панел, което изглежда без никакви разкъсвания или други несъвършенства.
И ако смятате външността на този автомобил за футуристична… погледнете отвътре! Обилно подплатените седалки изглеждат неустоимо подканящши. Централните части на тапицерията на седалките са двойно зашити в геометричен модел от 16 подплатени квадрата. Тъй като тук имаме версия Prestige, на тапицерията има поставени и допълнителни "копчета", поставени под ъгъл във всяка точка на пресичане. Облегалките за глава разполагат с допълнителни меко подплатени удължители, които се закрепват чрез копчета с индустриален размер. Задната седалка е идентично обработена с външни краища, оформени като отделни кресла със сгъваем подлакътник, който ги разделя. Пространството за краката е огромно, като има и клиновидна поставка за крака и мокетени джобове на облегалката, допълващи външния вид. Тапицерията е от плат „Rhovyline“ в стил велур в оттенък и изглежда в отлично състояние навсякъде. Килимите са в леко контрастен кафяв нюанс и са успокояващо дълбоки.
В този Prestige мощността се осигурява от 2347-кубиков четирицилиндров, напречно монтиран бензинов двигател. Мощността на карбураторния агрегат е 126 к.с., въртящият момент достига 193 Нм. Мощността се подава към предните колела чрез четиристепенна механична скоростна кутия. Интересно е да видим каква цена ще достигне този шедьовър на френското автомобилостроене.