Непознатите автомобили -Tatar Sokol
Надали сте виждали или чували за този мистериозен спортен модел от началото на 90-те, но той все пак съществува . името му е Tatar Sokol
ЛЮБОПИТНО
Божан Бошнаков
3/27/20241 min read
През годините автомобилната индустрия е ставала свидетел на най-разнообразни творения на знайни и незнайни ентусиасти. Наскоро попаднах именно на такъв куриоз в една от стотиците автомобилни групи във Фейсбук, в които членувам. Това, което беше налично за въпросната странна кола, бяха тези две снимки и името й, написано с някакви странни правописни грешки, поради които част от коментиращите се чудеха да не би пък, аджеба, да ставало дума за някаква незнайна Tatra. Не, славянското име Tatar Sokol си е съвсем правилно изписано. Този уникален автомобил е билпредмет на две статии от по половин страница, написани от едновремешния му продавач през 2006 година - сър Джон Уитмор, в автомобилния раздел на The Daily Telegraph по-рано същата година (7 януари и 4 февруари). Във втората статия сър Джон разкрива, че колата носи името Sokol, произведена е през 1971 г. и е регистрирана за първи път в Обединеното кралство през 1978 г. Колата е правилно идентифицирана от двама читатели, единият от които, Мартин Колинс, е познавал самия Станислав Татар, който е създател на проекта и негов съсед в Орпингтън, Кент.„
Станислав Татар е поляк, който се бие на страната на съюзниците през Втората световна война, преди да се пенсионира в Шотландия, където създава първата си кола от нулата. Девет години по-късно той се установява в тогавашна Родезия и започва да се занимава с производство на камиони. Той замисля този автомобил през 1970 г. и започва конструирането му с помощта на платформа от Volkswagen, която е значително модифицирана. Каросерията, изработена в неговия завод за камиони в Родезия, е от изцяло валцована стомана, с изключение на капака от алуминиева сплав. Когато Татар се мести в Кент със семейството си през 1977 г., той носи със себе си почти завършената кола.
Първоначално единствените фарове на колата са били тези, поставени в предната решетка. Те обаче не отговарят на разпоредбите за „конструкция и употреба“ и изскачащите лампи, разположени между бронята и капака на предния панти, са допълнително монтирани, което позволява на автомобила да бъде регистриран през 1978 г. За тази формалност татарите го наричат „Сокол“ “, славянската дума за сокол. Малко по-късно той заменя 1600-кубиковия двигател на Volkswagen с 2,0-литров двигател на Toyota, който изисква двойни странични радиатори, което допълнително прикрива връзката между VW и Sokol.
Роман, най-малкият син на създателя на машината, е отговорен за оригиналните скици, докато е още в ранните си тийнейджърски години, а по-късно, като спец в електрониката, се погрижва за добавянето на изключително напреднала електроника, с инструментален екран, вграден в централната част на волана. За съжаление Роман почива през 1994 г., на 33-годишна възраст, а Татар и съпругата му се върнаха в Полша, оставяйки Sokol с по-големия си син Джон. Имайки свой собствен бизнес с електротехника в Съсекс, Джон не успява да отдели време и енергия, необходими за завършване на всички детайли и поддръжка на колата, така че той наема място за съхранение за нея в хамбар, използван от специалиста на Triumph Дейвид Гилдинг. Следват доста неясни години, през които автомобилът като цяло запада. При продажбата си през 2006 година колата е в несигурно състояние и с доста липси. Какво се е случило с нея, дали е била възстановена в добър вид и дали се движи, поне на нас не ни е известно.