Тест на BMW X3 M50: Модерни времена
Четвъртото издание на BMW X3 се различава доста драстично от своя предшественик - както като форма, така и като съдържание.
ТЕСТОВЕ
Божан Бошнаков
6/2/2025


Всяка от смените на моделните поколения при BMW X3 е белязана от израстването на този автомобил - не само като размери, но и като съдържание и като позициониране на пазара. Ако първото издание на модела беше по-скоро семпла възможност за относително изгоден вход към SUV света на марката, то неговият наследник в много отношения се доближи до по-големия си и по-елитен събрат Х5 - при това толкова много, че се превърна в един от най-добрите представители на своя сегмент, какъвто е и до днес. Новото Х3 има коренно различен дизайн спрямо досегашните представители на модела - за първи път силуетът му наподобява повече на спортно комби тип Shooting Brake, отколкото на класически SUV. Което всъщност е страхотна новина, защото на външен вид автомобилът се откроява много ярко на фона на всички свои преки или не толкова преки пазарни противници и може да се похвали с разпознаваема отдалеч осанка. Атлетичните пропорции се допълват от множество спортно-елегантни детайли, като цялостната визия на автомобила поразително много се приближава до спортните образци на марката.


Честно казано, би било просто великолепно, ако устремът на дизайнерите да направят Х3 не само по-модерен, но и по-красив и по-индивидуален отпреди, беше продължим със същата сила и при проектирането на интериора. Не искам да кажа, че интериорът на автомобила не е комфортен, високотехнологичен и оборудван спрямо най-модерните стандарти - напротив. Само че пренасянето на класическите ценности на марката в модерните времена тук е с превес повече към преследването на модерното, отколкото към запазването на въпросните ценности. Това, че скоростният лост подобно на останалите нови модели на компанията е заменен от превключвател, но пък благодарение на това решение има повече място за съхранение на предмети на средната конзола, е прежалимо - пък и сигурно действително има хора, за които спечелените по този начин няколко квадратни сантиметра полезна площ сигурно наистина е ценна. Фактът, че инфо-развлекателната система на BMW, който в продължение на около петнайсет години беше несъмнено най-добрата и като управление, и като функционалност на пазара, днес се управлява по-бавно, по-мудно и с безброй повече възможности за объркване и предпоставки за отклоняване вниманието на водача отпреди, също вече не е новина. Колкото и да се опитвам обаче, не успях да намеря предимствата на новия елемент със сензорни полета в предните врати, който обединява дръжка за отваряне на съответната врата, въздуховод, бутони за отключване и отключване на вратата, бутони за запаметяване на позицията на седалката, както и сензорна повърхност за силата на въздушната струя. Въпросният детайл изглежда самоцелен, не носи никакви ергономични предимства, направен е от доста евтина пластмаса и на всичко отгоре се размества, когато го докоснете. Също така колкото и да се старая, не мога да намеря плюсовете нито на очевидно склонната към захабяване мека облицовка на таблото, имитираща текстил, нито на декоративните пластмасови лайстни с подсветка от амбиентното осветление, които само едно поколение назад бяха направени от скъпи материали като метал или ценни видове дървесина. Дали интериорът е модерен - да, един от най-модерните в света. Дали е обезшумен, просторен и удобен - да, несъмнено. Но дали е с качество, отговарящо напълно на високата цена, уютен и с интуитивна концепция за управление на функциите? Мен ако питате - не. А беше именно такъв, поне доскоро.


Хубавата новина е, че настроението моментално отново се подобрява щом стане време да потегляме. Под капака работи последната версия на легендарния бензинов редови шестцилиндров агрегат на марката, който тук е в изпълнение мек хибрид с максимална мощност 398 конски сили и максимален въртящ момент от 580 нютонметра. В реалността тези цифри се усещат дори още по-впечатляващо, отколкото на хартия - ускорението е брутално, тягата - чудовищна, а цялостното усещане от динамиката е такова, каквото принципно сме свикнали да получаваме поне от осемцилиндров мотор. Както подобава при модел на BMW, разликите в настройките на автомолила в различните режими на работа са огромни - Х3 М50 може да бъде от дискретно-комфортен до безкомпромисно спортен. Управляемостта и стабилността на пътя определено са сред най-доброто, което изобщо може да бъде изцедено от един SUV.


Х3 за пореден път успява да впечатли неимоверно със своя многолик характер - в зависимост от желанията и нуждите ви той може да бъде супербърз експрес за дълги разстояния, удобен просторен автомобил за семейни или бизнес пътувания, машина със спортен характер за пътища с много завои, и какво ли още не - факт е, че се справя еднакво добре с всички изброени задачи. Комфортът и пътното му поведение вече са достигнали нива, които до неотдавна смятахме за приоритет на Х5. Е, същото се отнася и за цената, на това май е тема за малко по-друг разговор. Интересно е да се спомене, че задвижването освен с възхитителна динамика, може да се похвали и с направо невероятен на фона на показателите си потенциал за икономия на гориво - средният разход на този двутонен SUV с близо 400 к.с. и двойно предаване е едва около 10 на сто, а при по-спокойно боравене с десния педал пада и надолу. В епоха, когато трицилиндрови хибриди имат подобен разход, това изглежда като миг за отрезвяване.


ЗАКЛЮЧЕНИЕ
Новото Х3 предлага още по-добър в сравнение със своите предшественици баланс между отличен комфорт при пътуване, високо ниво на функционалност и чевръсто поведение на пътя. Специално върховата версия М50 има потенциала на превъзходно трениран атлет, а динамиката на задвижващия тракт с 398 к.с. и 580 Нм е като на спортен автомобил. Единствено интериорът на изглежда на висотата на цялостната концепция на автомобила и не отговаря напълно на високата цена - както като качество, така и като ергономия има какво още да се желае, а това изглежда силно нетипично на фона на доскорошните постижения на марката в тези насоки.










