Тест на Cupra Formentor 1.4 E-HYBRID TSI: Успешна рецепта

Cupra неслучайно е определяна като "Испанската Alfa Romeo" - моделите на марката печелят сърцата на публиката с ефектен дизайн и горещ темперамент. Зад волана на модела Formentor във вариант plug-in хибрид.

ТЕСТОВЕ

Божан Бошнаков

12/15/20231 min read

Всъщност идеята на Volkswagen Group да превърне испанското си подразделение Seat в пряк конкурент на италианската легенда Alfa Romeo изобщо не е нова, а в ерата, когато за дизайна на марката отговаряше Валтер де Силва, тя дори беше на път да се осъществи. През последните години обаче глобалният успех на Seat не беше на нивото, което очакваше концерна, и според това, което излезе като информация през последните месеци, Seat постепенно ще остане единствено като марка за "решения за градска мобилност", докато автомобилното производство ще остане съсредоточено около марката Cupra, която преди няколко дни от спортно поздразделение на Seat беше "повишена" в самостоятелен бранд. Или иначе казано - от по-скоро масова марка, каквато беше Seat, испанците преминават на по-високо ниво със спортно ориентирани модели под марката Cupra. Очевидно дизайнът продава, при това добре, така че подобно решение изглежда доста смислено.

След Cupra Ateca, която сама по себе си е един много приятен и добре изглеждащ автомобил, но все още изглежда твърде близка до стандартната Ateca като визия и усещане, Cupra пусна и модела Formentor, чийто дизайн е изцяло индивидуален и не споделя нито един общ компонент с някой от съществуващите модели на Seat. С присвития поглед на предните светлини, елегантните релефни извивки в оформянето на металните повърхности, динамичния страничен профил с мощно издути калници и ярко подчертани прагове, агресивната задница и ефектните акценти в типичния за Cupra меден оттенък придават на автомобила изключително запомнящ се вид, който го откроява отдалеч сред масата. Няма спор - дизайнерите заслужават респект за свършената работа. В голяма степен това може да се каже и за работилите по интериорната стилистика, макар че ако очаквате някакви изключителни материали, би било по-добре да се насочите към по-мощно моторизираните и още по-рацночително оборудвани версии VZ и VZ5.

Автомобилът е достатъчно просторен отвътре, спортните седалки са много удобни, оборудването е богато, а позицията зад волана е доста спортна - доколкото това може да се каже за SUV. Подобно на повечето нови модели на концерна, физически бутони почти отсъстват, което според маркетинговите отдели на повечето компании трябва да е иновативно, модерно и така нататък, но в реалния живот е неинтуитивно, ненужно, неудобно и отвлича вниманието. Надявам се да не се уморя да казвам това, защото когато наричаме бялото черно или обратно, не променяме нещата, а просто правим опит да ги замажем, от което не печели никой. В случая не говорим за недостатък конкретно на този автомобил, а за погрешна посока, поета от цялата индустрия или поне от почти всички по-масови производители. Изключително добро попадение е бутонът за стартиране и гасене на двигателя, който е разположен на самия волан като при състезателен или расов спортен автомобил, контрастните акценти в медена оптика също стоят ефектно.

Plug-in хибридното задвижване съчетава електромотор, интегриран в шестстепенната DSG трансмисия, и класически 1,4-литров бензинов турбомотор. Със системна мощност 204 конски сили автомобилът е достатъчно енергичен, а при по-сериозно форсиране отривистото превъртане на предните колела засвидетелства за сериозната тяга, която се отправя към тях. В зависимост от вкуса, предпочитанията и възможностите, човек може да поръча двойно предаване за някои агрегати, налични са и две сериозни спортни модификации. Хибридът е разумен избор за тези, които карат повече или предимно в града и на по-къси разстояния, където този тип технология може да реализира своите предимства. Пробегът на ток, осигуряван от 12,8 кВтч високоволтова акумулаторна батерия по заводски спецификации е между 53 и 59 киломера, в реални условия без проблем се достигат над 40 километра, а при по-икономичен стил на каране пробегът на ток действително е около 50 км.

Поведението на пътя на хибридната версия по един или друг начин е естествено продължение на впечатлението, което създава задвижването - автомобилът се усеща динамичен, но не чак спортен. Ако търсите наистина сериозни спортни заложби, по-добре да се насочите към вариантите с повече мощност и задвижване на четирите колела. Преминаването през неравности е стегнато, може би дори твърдичко, но за дефицит на комфорт далеч не може да се говори. Специално кормилното управление оставя доста отрадно впечатление с чистата обратна връзка от волана.

ЗАКЛЮЧЕНИЕ

Cupra е по-емоционалното, по-спортното и в крайна сметка - може би по-доброто лице на Seat. Ако продължава сегашния си курс на развитие, новата марка я очаква силно бъдеще. Formentor впечатлява на първо място със своя ефектен и стилен дизайн, който откроява автомобила отдалеч, прави го безпогрешно разпознаваем и му придава запомняща се индивидуалност. В зависимост от избраното задвижване, моделът може да бъде разумен или неподправено спортен - особено във върховото изпълнение VZ5, задвижвано от култовия 2,3-литров петцилиндров турбодвигател на Audi. Що се отнася до тестваната този път версия E-HYBRID 1.4 TSI, тя печели точки с немалкия си електрически пробег от над 40 километра в реални условия, както и с ниския разход при шофиране в града или на междуградски отсечки с по-ниска скорост на движение. Ако бъдещите модели на Cupra продължават в този дух, можем от сърце на пожелаем "Попътен вятър" на испанския бранд.