Тест на Hyundai Kona 1.6 HEV DCT: Нова генерация

Второто поколение на Kona продължава философията на своя предшественик, като същевременно е по-добро в практически всичко спрямо него. Тест на версията пълен хибрид със 141 к.с.

ТЕСТОВЕ

Божан Бошнаков

12/11/20231 min read

Когато се появи на бял свят през 2017 година, Kona внесе свеж полъх в гамата на Hyundai. Моделът се открояваше ярко както сред останалите модели на марката, така и сред преките си конкуренти с комбинацията от дързък дизайн, нестандартен характер и впечатляващо пътно поведение - особено при версиите с двойно предаване. Споменавайки задвижването на четирите колела, именно то се превърна в още една отличителна черта на Kona спрямо повечето му пазарни опоненти - във върховите си изпълнения кореецът не само изглежда като SUV, но и действително има всички качества на такъв тип автомобил. При втората генерация цялостната концепция на Kona е останала непокътната - отново имаме пред себе си градски модел с компактни външни размери, открояващ се отдалеч дизайн, голям клиренс, висока каросерия, учудващо изобилно вътрешно пространство и цял арсенал от съвременни технологии. И точно както досега - с възможност за поръчване на двойно предаване при версията с 1,6-литров бензинов турбодвигател.

Стилът на каросерията е значително еволюирал спрямо първото издание на модела, острите ръбове на каросерията са позагладени, но в интерес на истината цялостното излъчване на автомобила продължава да го кара да изпъква сред все по-еднообразно изглеждащата конкуренция. Може би най-отличителното дизайнерско решение са фаровете, които отпред и отзад имат почти идентична форма и представляват тънка светлинна лента, допълнена от допълнителни осветителни тела в областта на калниците. Няма спор, че новата Kona няма опасност да бъде определена нито като скучна, нито като безлична, а в цялостната й визия е стилна, така че оригиналните форми в никакъв случай не са самоцелни. Позитивно са и първите впечатления от интериора, който от една страна е забележително просторен за автомобил с дължина 4,35 метра, а от друга демонстрира качество на изпълнението и оборудване, характерни за по-високите класове. Без значение дали става дума за удобства, мултимедия или асистиращи системи, новата Kona буквално прелива от съвременни технологии. Ергономията на мястото за водача е отлична, седалките са комфортни и на дълги разстояния, а багажникът, който при хибридната версия е с леко намален заради необходимостта от място за монтиране на батерията обем между 466 и 1300 летра, при стандартните изпълнения само с ДВГ е с рекорден за класа обем, достигащ до 1800 литра при сгънати задни седалки.

Автомобилът е достатъчно просторен отвътре, спортните седалки са много удобни, оборудването е богато, а позицията зад волана е доста спортна - доколкото това може да се каже за SUV. Подобно на повечето нови модели на концерна, физически бутони почти отсъстват, което според маркетинговите отдели на повечето компании трябва да е иновативно, модерно и така нататък, но в реалния живот е неинтуитивно, ненужно, неудобно и отвлича вниманието. Надявам се да не се уморя да казвам това, защото когато наричаме бялото черно или обратно, не променяме нещата, а просто правим опит да ги замажем, от което не печели никой. В случая не говорим за недостатък конкретно на този автомобил, а за погрешна посока, поета от цялата индустрия или поне от почти всички по-масови производители. Изключително добро попадение е бутонът за стартиране и гасене на двигателя, който е разположен на самия волан като при състезателен или расов спортен автомобил, контрастните акценти в медена оптика също стоят ефектно.

Едно от първите неща, които правят впечатление след като седнете зад волана на новата Kona, е характерната за SUV висока позиция на седене и съответно добрия обзор, който имате към трафика. Или поне така стоят нещата по отношение на видимостта напред и настрани, както и в големите и отлично позиционирани огледала за обратно виждане - ако става дума за видимостта косо назад, тук екстравагантният дизайн на каросерията казва своето, така че камерите за задно виждане и асистентът за мъртвата зона се превръщат в необходимост, а не просто в глезотия. Факт е, че щом те са на борда, проблемът изчезва. Маневреността е отлична, а кормилното управление - много леко, така че шофирането в градски условия е много приятна задача зад волана на второто издание на Kona. По отношение на представянето на пътя няма никакви забележки - дори и само с предно предаване, моделът демонстрира стабилно и лесно предвидимо поведение. Страничното накланяне на каросерията е в съвсем разумни граници, единствено возията и преминаването през неравности са по-скоро твърдички - не бих ги нарекъл некомфортни, но в класа със сигурност има автомобили, които возят по-рафинирано.

От гледна точка на разхода на гориво и ефективността, версията пълен хибрид със 141 к.с. изглежда като смислен наследник на отпадналата от гамата дизелова версия на модела. В градски условия автомобилът най-често се задоволява с някъде между 4,5 и 5,5 литра на сто километра, а двата типа задвижване хармонират чудесно помежду си - няма и помен от неприятното форсиране и "гуменото" усещане при ускорение, които са така неприятни при конкурентите с планетарна трансмисия. Специална в града моделът се усеща приятно чевръст при потегляне, а тягата е абсолютно достатъчна за автомобил без амбиции за спортен тип представяне. На дълъг път версията 1.6 HEV също се представя напълно задоволително, стига да не очаквате чудеса по отношение на динамиката или разхода на гориво - напълно логично и очаквано, консумацията на магистрала няма как да остане около пет на сто, но увеличението й остава в разумни граници.

ЗАКЛЮЧЕНИЕ

Второто поколение на Hyundai Kona е запазило и дори доразвило всички положителни страни на своя предшественик, прибавяйки към тях нови ценни качества. Моделът има отличителен дизайн, може да се похвали с рекордно голям за категорията товарен обем, има просторен и разточително оборудван интериор, а същевременно остава много приятен за градско шофиране. Ако сте от хората, които шофират повече в градски условия и не ви се налагат дълги и чести преходи по магистрала, версията пълен хибрид със 141 к.с. е отличен избор със своя комфортен характер и нисък разход на гориво, който в града трудно превишава 5-5,5 литра на 100 километра. Ако пък предпочитате да използвате Kona като пълноценен SUV, Hyundai продължава да бъде сред малцината производители, които предлагат възможност за поръчване на двойно предаване за модел от тази категория. За феновете на електричеството пък Kona Electric, която се надяваме да ви представим съвсем скоро, за пореден път се представя като един от компактните електромобили с най-впечатляващ пробег в класа.