Тест на Hyundai Santa Fe Hybrid 4WD: Различна гледна точка
Със своя ъгловат дизайн новото Santa Fe се разпознава отдалеч, а разточително обзаведеният му интериор е един от най-просторните и комфортните в класа. Тест на версията пълен хибрид с 215 к.с. и двойно предаване.
ТЕСТОВЕ
Божан Бошнаков
7/12/2025
Santa Fe е има с богати традиции при Hyundai - все пак това е един от моделите, благодарение на които днес южнокорейската марка е това, което е, а именно - един от най-големите и уважавани автомобилни производители в света. Първото издание на модела навлезе в SUV сегмента по-скоро плахо, докато неговият наследник се превърна в огромен успех, не на последно място с отличното съотношение цена-качества и доказалата се през годините дълговечност. Третото и четвъртото поколение сериозно промениха курса на Santa Fe в посока по-високите ценови сегменти. Сега пред нас е петият модел, носещ името на известния град в щата Калифорния, а външният му вид поляризира мненията още от първата секунда, след като бъде видян на пътя. Това е от автомобилите, които са или харесвани, или отричани. Средно положение трудно може да има. Това е така, защото външността на автомобила няма нищо общо не само с предшествениците на Santa Fe, но и с цялата продуктова гама на марката като цяло. Дългата 4,83 м, широка 1,90 и висока 1,78 метра каросерия има строго геометрични форми, а линиите й са като отсечени с банциг. Някои оприличават излъчването на този автомобил с дизайн от блокчета лего, други го възприемат просто като ъгловат и геометричен, на трети ръбестите форми им напомнят на БТР или друг тип военна машина. Истината е, че без значение дали ще го наричате ръбат, квадратен, ъгловат, кутия за обувки, будка за вестници или подвижен трафопост, този автомобил има ярко присъствие, разпознава се отдалеч и може да се похвали със свой собствен, самобитен характер.
Както всеки автомобилен дизайнер добре знае, ъгловатите форми на каросерията на даден модел дават възможност за постигане на сериозен вътрешен обем и максимално оползотворяване на полезното пространство. Точно така стоят нещата и при Santa Fe. Автомобилът е изключително просторен отвътре, като размерите на пътническото пространство далеч надхвърлят средното за класа. Няма да бъде преувеличено да кажем, че Santa Fe е шампионите по вътрешен простор в своя сегмент. Мястото е изобилно и на двата реда седалки, багажното отделение също е гигантско и побира между 711 и 1949 литра. Седалките са щедро оразмерени и осигуряват превъзходен комфорт за дълги пътешествия, а броят и удобството на всевъзможните места за поставяне и съхранение на предмети също превръща всекидневието с този автомобил в истинско удоволствие. Изобщо комфортът при този модел заслужава да бъде изписван с главни букви - ако прекарвате повече време в автомобила си или често правите дълги преходи, Santa Fe ви обгръща с удобство, което може да си съперничи с представителите на премиум сегмента. Нека не забравяме, че моделът се цели в конкуренти от ранга на Mazda CX-60 и дори Volkswagen Touareg, а срещу такива именити противници трябва да си добре подготвен. По отношение на мултимедийните възможности, свързаността и удобствата, моделът отново е на най-високо равнище. На теория, броят и разнообраието на асистиращите системи също би следвало да се смята за предимство, но истината е, че повечето от тях по-скоро дразнят със свръхактивност и необосновани предупреждения за несъществуващи опасности или нереални ограничения на скоростта, отколкото да помагат. Подобно на повечето съвременни модели, тук действието на повечето такива системи е най-добре да бъде деактивирано, за да не бъдете постоянно стряскани от досадни и ненужни аларми за щяло и нещяло.
С подчертано комфортна насоченост е и настройката на ходовата част - автомобилът вози чудесно по всякакъв тип пътища, включително и отвъд предела на асфалтираните участъци, а за солидното до последния детайл качество на сглобката засвидетелства пълното отсътвие на съмнителни шумове от каросерията. Каросерията се накланя осезаемо в завоите, но това не носи със себе си нито някакъв осезаем дискомфорт за водача и спътниците, нито пък влошава стабилността. Управлението работи хомогенно и леко, без изявени спортни амбиции, но и без да изисква чести корекции на посоката от страна на водача - Santa Fe носи усещане за спокойствие, характерно за големите луксозни крайцери. Големият клиренс и наличието на система за задвижване на четирите колела носят със себе си сериозни функционални предимства и са допълнителен плюс в полза на модела.
Всъщност, новото Santa Fe се представя изключително убедително по почти всички възможни показатели, като си позволява определени компромиси само в едно отношение. И тези компромиси са следствие на, меко казано, спорната политика на ЕС по отношение на вредните емисии, които толерират определен тип задвижвания и неглижират други с благовидното обяснение как всичко е в името на екологията, без обаче лабораторните данни да имат кой знае колко общо с реалния живот и истинските проблеми на околната среда. Ако очаквате от такъв голям SUV големи двигатели с уверена тяга, които осигуряват солиден въртящ момент и могат при необходимост да теглят тежки товари, ще останете леко изненадани. Докато в Щатите моделът се предлага с напълно адекватен за подобен тип возило 2,5-литров турбомотор с 281 коня, тук имаме избор единствено от пълен хибрид с предно или двойно предаване и 215 к.с. или и plug-in хибрид с 253 к.с. И в трите случая става дума за комбинация от електромотор и доста ограничен по отношение на своите показатели 1,6-литров четирицилиндров бензинов турбомотор със 160 к.с. и 265 Нм. Както сами можете да се досетите, в ситуации, в които електрическата тяга не е достатъчна, 1,6-литровият агрегат се измъчва доста сериозно, за да осигури необходимата за адекватното задвижване на дълъг близо 4,90 и тежащ около два тона автомобил. Фактът, че за разлика от своите конкуренти с големи двигатели, при които допустимата маса на прикачен товар достига между два и три тона и половина, Santa Fe може да тегли едва 1110 кг, е доста красноречив. В реални условия динамиката е умерена, като на магистрала, изкачвания или при нужда от бърз прилив на мощ определено се усеща дефицит на тяга. Добрата новина е, че средният разход след изминати близо 1300 километра със сериозен дял на магистралното шофиране (около 80 процента от разстоянието), отчете 8,5 л/100 км, което все още може да се приеме за приемлив резултат. При предишен мой 1000-километров пробег, но с едва около 50 процента дял на карането по магистрала, консумацията беше с 0,7 л/100 км по-ниска.
ЗАКЛЮЧЕНИЕ
Под предизвикателните геометрични форми на новото Santa Fe откриваме един високотехнологичен, практичен, функционален, впечатляващо просторен и забележително комфортен за дълъг път автомобил. Цената говори за сериозна увереност от страна на Hyundai - тестовият автомобил струва около 130 000 лева, но срещу тази сума получавате оборудване, което би задоволило и най-изтънчените вкусове, както и впечатляващо солидна изработка. Хибридното задвижване е сравнително икономично, но определено е по-подходящо за градско шофиране и кратки разстояния, отколкото за дълги преходи - колкото повече шофирате по магистрала, толкова повече се увеличава разхода, а и започвате да усещате известен недостиг на тяга.