Тест на Ineos Grenadier Quartermaster: Сериозна работа

Пикап версията на Ineos Grenadier продължава философията на досегашните варианти на модела - това е корава машина, призвана да се бори с тежки терени и трудни условия.

ТЕСТОВЕ

Божан Бошнаков

7/12/2024

Няма нищо чудно във факта,че Ineos Grenadier е един от най-обсъжданите високопроходими модели за последните най-малко две десетилетия - живеем във време, в което класическите всъдеходи стават все по-голяма рядкост в моделните гами на автомобилните производители. Самият факт, че Grenadier е замислен като морален наследник на Land Rover Defender е достатъчно красноречив, защото митичният британски модел също мигрира в посока SUV за забавления и също престана да бъде безкомпромисна машина, която може да се справи еднакво добре с ледената тундра, влажната джунгла, безкрайната пустиня или мистичната савана. Автомобилите, призвани да се справят с всякакви условиая и всякакви терени, способни да заведат водачите си и техните спътници буквално навсякъде, вече са рядкост, и най-често са автомобили втора потреба, доработени и поддържани така, че да вършат работата си по-анй-добрия начин. Останаха няколко впечатляващи пикапа, няколко несъмнено способни извън пътя, но луксозни и повече или по-малко капризни SUV модела, както и няколко симпатични съвременни класики като Suzuki Jimny, Jeep Wrangler, Ford Bronco и т.н. - оттам насетне новите всъдеходи са или история, или дело на малки специализирани компании. Така че появата на Ineos Grenadier зарадва всички, абсолютно всички почитатели на офроуда по света - с основание.

Grenadier e замислен и конструиран така, че да може да се справя с всичко, да издържа на всичко и да бъде способен да мине практически отвсякъде, откъдето въобще е възможно да мине един голям и тежък всъдеход. Както вече бях споменал в първия ми тест на тази феноменална машина, тя има всичко на всичко два основни недостатъка. Единият е, че Grenadier сам по себе си представлява съвкупност от едни от най-добрите, а в много отношение и несъмнено най-добрите възможни агрегати, които се предлагат на пазара. Само че всички тези агрегати следва да бъдат настроени един към друг така, че да се получава едно хармонично и хомогенно цяло, а това до момента се получава само с променлив успех. Казано по друг начин, някои агрегати не хармонират идеално с други, светването на всевъзможни предупредителни лампи без причина и изгасването им е всекидневие, а качеството на сглобката оставя доста неизпълнени желания. Блокажите на диференциалите и други подобни чисто механични функции работят превъзходно, но включването и изключването им понякога е доста своенравно и не се сручва от първия път. Така беше при първите екземпляри от версията Station Wagon през есента на миналата година, така е и сега - подобрение има, но има и по какво още да се работи. Другият минус на Grenadier е цената - докато Defender беше умерено скъп, то творението на Ineos е откровено луксозно що се отнася до цената, която гравитира около 150 000 лева.

По отношение на функционалността и проходимостта, моделът е непобедим - мястото на борда е в изобилие, товарният отсек също е впечатляващ, а многообразието от възможности за допълнително оборудване в съответствие с целта, за която ще бъде ползван автомобила, е забележително. Интериорът изисква привикване, но като цяло концепцията с огромни бутони с прегледни надписи, които могат да бъдат мити с маркуч, пръскани с вода и кал, управлявани с ръкавици и изобщо изглеждат устойчиви на всичко, е много подходяща за такъв тип автомобил. Естествено, някои неща изискват повече физически усилия, но и това е съвсем нормално за всеки истински всъдеход. Най-важното е, че с активиран понижаващ режим на осемстепенната автоматична трансмисия от ZF и с блокиране на трите диференциала можете да минете почти отвсякъде, така че с подходящи за съответните условия гуми и умела ръка зад волана Grenadier превъзхожда по проходимост 99 процента от всички серийни всъдеходи на планетата в момента.

За пореден път останах много впечатлен от това колко подхожда редовият шестцилиндров битурбо дизелов двигател от BMW на характера на Grenadier - агрегатът тук е с мощност 249 к.с. и има максимален въртящ момент от 550 Нм, наличен в изключително широкия диапазон между 1250 и 3000 оборота в минута. Моторът разполага с чудовищен запас от тяга, който при това може да бъде изключително фино дозиран спрямо моментната ситуация. Дори звукът му е радост за слуха. По отношение на разхода, той се движи в общи линии между 12 и 15 литра на 100 километра.

ЗАКЛЮЧЕНИЕ

Ineos Grenadier е един от най-способните серийни всъдеходи на планетата - в това няма никакво съмнение. Дизеловият вариант на модела разполага с брутална тяга, която при това позволява да бъде изключително фино дозирана. Моделът разполага с изключително ефективно снаряжение за справяне с почти всякакви ситуации и терени. Версията пикап е добро продължение на моделната серия, която със сигурност ще намери своите клиенти. Това, което остава да бъде подобрено, са качеството на изработката и синхронът между иначе изключително скъпите агрегати и системи, използвани при направата на автомобила.