Тест на Maserati Grecale Trofeo 3.0 V6: Гръм и трясък
SUV моделът Grecale е най-достъпният входен билет към света на Maserati. Тест на върховата му версия Trofeo, задвижвана от фамозния трилитров V6 на марката.
ТЕСТОВЕ
Божан Бошнаков
6/9/2025
Макар да е позициониран в един от най-популярните сегменти на пазара, Maserati Grecale несъмнено е един от най-необикновените му представители. От една страна, защото е част от гамата на легендарен производител като Maserati. А от друга, защото едновременно с това е и един забележително добър сам по себе си автомобил, който има всички качества да бъде позициониран сред най-елитните модели в сегмента. Тоест, тук говорим за италиански стил и чар, които не са самоцелни, а са подплатени с напълно реални качества. И от друга страна, имаме емоция, каквато трудно ще срещнем при повечето конкуренти. Интересен, пиперлив микс от характеристики, който действително превръща Grecale в изключително интересно предложение.
Погледнато чисто прагматично, Grecale е тясно обвързан като техника с Alfa Romeo Stelvio и Jeep Grand Cherokee, с които споделя обща платформа. Гамата от задвижвания като цяло също вече е позната с някои разлики от Stelvio, но при Maserati мощността на всички версии е увеличена - имаме двулитров четирицилиндров турбомотор с 300 или 330 к.с., тестваната от нас върхова версия Trofeo, под чийто капак работи разработен от Maserati трилитров V6 с 530 конски сили и 620 нютонметра, както и изцяло електрическа версия Folgore.
Без по никакъв начин да омаловажавам несъмнено бруталните показатели на електрическия вариант, лично за мен най-истинският и най-добре прилягащ на духа на марката модел в гамата на Grecale е именно Trofeo, чийто "мръснишки" металически тембър е достатъчен, за да ви накара да настръхнете от превъзбуда. На пръв поглед моделът не се отличава много от останалите варианти на модела - единствено тънки познавачи биха го разпознали от пръв поглед, ако не броим дизайнерския надпис, изписващ версията на модела. Автомобилът има сравнително класически пропорции на спортно-елегантен SUV, но за щастие определено не му липсват достатъчно ярки дизайнерски детайли, които от пръв поглед да ни накарат да разберем, че пред нас стои представител именно на марката Maserati - като започнем от предната решетка, преминем през трите малки отвора във всеки от предните калници, преминем през джантите и стигнем до характерно оформените задни колони на покрива.
Отвътре човек бива посрещнат от интересна смесица от класически дизайн и материали, но и редица модерни решения, включително управление на повечето функции от два големи сензорни екрана на средната конзола. Ергономичната концепция е сполучлива, а командването на функциите в повечето случаи не предизвиква затруднения - ако не броим някои ексцентрични решения като например управлението на фаровете, което става от едно от менютата на долния дисплей. Качеството на материалите определено си го бива - мека и фина на допир естествена кожа, прецизно нанесени контрастни шевове, качествено напаснати метални декоративни и функционални детайли, отлично качество на сглобката. Самият начин, по който воланът лежи в ръцете, и чарът на фрезованите метални планки за ръчно превключване на предавките, неподвижно монтирани зад него, ви карат поне за малко да се почувствате като истински пилот на класическо Maserati.
Говорейки за пилотирането на класическо Maserati, не искам да прекалявам в хвалбите и не си правя илюзии, че шофирането и цялостното усещане от Grecale може да бъде сравнено с магията на ръчно изработени шедьоври като GranSport и GranCabrio. Но е факт, че това е не само един от най-мощните и бързите представители сред SUV моделите от среден клас, но и една от най-емоционалните машини, които човек може да купи в този сегмент от пазара. При активиране на някой от спортните режими освен силния и ясно отчетлив рев на двигателя човекът зад волана може да се наслади на остро и изключително прецизно кормилно управление, великолепна тяга, страхотна лекота при набиране на оборотите и цялостно поведение като на машина със сериозни спортни заложби. 3,8 секунди време за спринта от място до сто километра в час, 285 километра в час, както и остър като бръснач волан - какво повече ви трябва, за да изживеете истинска автентична италианска емоция от шофирането? Не може да не споменем и спирачната система, която е напълно достойна за автомобил с подобни характеристики. Цената? Около 200 000 лева, което е доста за SUV от среден клас, но и никак не много, за да получите привилегията от управлението на истинско Maserati, при това с над 500 к.с.
Снимки: Филип Дудин
ЗАКЛЮЧЕНИЕ
Maserati Grecale е от съвременните модели, за които трудно мога да пиша напълно безпристрастно и без да се намесят емоциите. Не само защото е Maserati, а защото това беше последният модел, за който съм публикувал впечатленията си за списание auto motor und sport в България - в неговия наистина последен брой, излязъл през май 2023 година. Две години по-късно, когато CarExpertBG вече съществува над година и половина, този автомобил продължава да ме впечатлява все така силно - с комбинацията си от неподправен италиански чар и комплекс от напълно прагматични качества. Несъмнено, това е един от най-необикновените модели в иначе съвсем обикновения сегмент на SUV моделите от среден клас, а версията Trofeo е по-близка до легендарния дух на класическите модели на марката, отколкото можете да предположите. А звукът на трилитровия турбодвигател с 530 коня е тема, заслужаваща отделен материал, към който задължително трябва да има подробно аудио съдържание...