Тест на Opel Astra GSe: Модерен прочит на една класика

Занапред динамичните модели на Opel ще носят означението GSe. Време е да видим на какво е способна новата Astra GSe, която със своето plug-in хибридно задвижване обещава комбинация от спорт и ефективност.

ТЕСТОВЕ

Божан Бошнаков

1/8/20241 min read

Спортните хечбек модели, които в продължение на десетилетия бяха полулярни като “хот хеч”, в момента са силно застрашени от пълно и окончателно изчезване. За автомобилните производители създаването на модел с високи динамични показатели в компактния клас днес е свързано с изключително високи въглеродни емисии, които на свой ред струват скъпо и пречат на снижаването на нивата на CO2 на цялата флотилия от нови автомобили на съответната компания. А само си спомнете за какви автомобили ставаше дума в тази категория съвсем доскоро... VW Golf GTI, Renault Megane RS, Ford Focus ST, Peugeot 308 GTi, Honda Civic Type-R Mazda 3 MPS, Opel Astra OPC... А ако се върнем съвсем мъничко по-назад във времето, където още бяха живи легенди като Subaru Impreza STi, Mitsubishi Lancer Evolution, Ford Forcus RS, VW Golf R... Или още по-назад в миналото, откъдето надничат незабравими имена като Lancia Delta Integrale? На това място някои от нас настръхват, а други дори тайничко не насълзяват. Тези славни времена обаче засега са част от миналото, и поне към настоящия момент няма ясни изгледи дали и кога е възможно и вероятно те за се върнат отново - макар и под някаква нова и осъвременена форма.

От производството на последния OPC модел на Opel - и по-точно на Corsa OPC, вече минаха повече от пет години. A помните ли Astra OPC, Insignia OPC... Ех, навремето имаше дори Zafira OPC, която със своя двулитров турбомотор беше всичко, но не и скучен семеен ван със седем места. Ами старите GSi и GSe модели? Ех, времена... Сега Opel са амбицирани да върнат старото, но златно означение GSe в обръщение - както можем да очакваме, под формата на електрифицирани модели с динамичен характер. Първите два такива автомобила в гамата на германския производител с френски собственици са Grandland GSe и Astra GSe. Тъй като новата Astra чисто технологично има по-сериозни предпоставки да се държи на пътя като спортен автомобил, интересът ни към тази нова версия в гамата на модела логичо е особено голям.

В Opel са възприели интересен подход при възраждането на класическото съкращение GSe. Занапред буквата „е” вече няма да означава „Einspritzung” или “впръскване на горивото”, както беше в миналото, а „електрически”. Задвижващият тракт с максимална мощност от 225 конски сили и осемстепенна автоматична трансмисия с хидравличен преобразувател на въртящия момент е добре позната от други модели на концерна Stellantis, но GSe има с какво да отличи сред френските си събратя. Типичната за новите модели на Opel линия в дизайна е допълнена от отлични спортни седалки, по-динамично оформление на предната и задната престилка, нов дизайн на колелата и ревизирана ходова част с намален с десет милиметра пътен просвет. Един важен и много интересен детайл в окачването са адаптивните амортисьори, чиито реакции се променят в зависимост от честотата и амплитудата на колебанията, настройките на кормилната уредба също е специално разработена за GSe. Целта на всичко това е емоционално, но едновременно с това ефективно удоволствие от шофирането.

На пътя Astra GSe се държи зряло и солидно, като едновременно с това управлението демонстрира прецизна работа при всяка смяна на посоката, а поведението на пътя се отличава с приятна неутралност и надеждно сцепление благодарение на добрите настройки на окачването и електрониката. Каросерията се усеща изключително корава, а страничните колебания на в завой са минимални. Същевременно комфортът на возене е изключително добър - независимо от нископрофилните гуми с голям цолаж. Взаимодействието между различните типове задвижване също е белязано от усещане за спокойствие и хармония - особено при по-спокоен маниер на шофиране. Нивото на шумовете в купето е радващо ниско при всякакви условия.

Ходовата част и управляемостта отговарят на заявените от Opel динамични амбиции, докато plug-in хибридната система за задвижване набляга основно на ефективността. В спортен режим действително получавате мощна тяга, защото тогава двата двигателя работят едновременно и влагат всичко от себе си за осигуряването на сериозно ускорение, но, както неизменно стоят нещата при PHEV, динамиката и бързината на реакциите намаляват правопрополционално на намаляването на нивото на заряд на високоволтовата акумулаторна батерия. Когато "токът свърши", Astra GSe си остава един приятно моторизиран, но не точно спортен като характер автомобил - все пак от неговия 1,6-литров турбомотор няма как да се очакват чудеса, особено при наличие на тегло от 1,7 тона. Базовата цена на автомобила от близо 90 000 лева изглежда леко стряскаща на пръв поглед, макар че предвид богатото серийно оборудване и наличието на plug-in хибридна технология за задвижването тя изобщо не е висока на фона на конкуренцията.

ЗАКЛЮЧЕНИЕ

Astra GSe е компактен модел, чието пътно поведение по забележително успешен начин съчетава високо ниво на комфорт с динамична управляемост. Типично за марката, елементи като предните седалки и светлините също впечатляват много положително. Дизайнът без съмнение следва да бъде причислен сред силните козове в полза на модела, тъй като той по ефектен начин следва новата дизайнерска идентичност на Opel. Що се отнася до задвижването, тук нещата са такива, каквито позволява към момента една plug-in хибридна система с четирицилиндров мотор и един електродвигател - тягата е впечатляваща докато има достатъчно заряд в батерията, разходът - също.