Тест на Opel Grandland Puretech 48V Hybrid: Нова генерация

Второто поколение на Opel Grandland идва на пазара с напълно нов дизайн, цял куп модерни технологии и съвременна гама от хибридни и електрически задвижвания. Тест на базовия модел със 145 к.с.

ТЕСТОВЕ

Божан Бошнаков

4/15/2025

Още с първото издание на Grandland компанията Opel показа на света, че се справя доста добре с това да създаде типично за марката усещане в автомобилите си, дори когато те се базират на техника на концерна PSA, понастоящем Stellantis. Замисълът на първото поколение реално е останал непроменен - пред нас стои SUV от горния сегмент на компактния клас, който се базира на платформата STLA-Medium и е изключително близък технологичен дериват на добре познатото и отлично представящо се като продажби Peugeot 3008. Както подобава, моделът е издържан в съвременния дизайнерски стил на марката, който се откроява на първо място с характерната физиономия, доминирана от общия блок на предните светлини и радиаторната решетка, носещ името "Opel Vizor". Характерна е и стилистиката на задната част, като тук ярко се открояват съединените помежду си посредством светлинна лента задни светлини. Именно в нея е интегриран и интересно изглеждащия на живо триизмерен надпис Opel, който замества традиционната емблема на марката в областта на задния капак. Ако трябва да обобщя впечатлението си от дизайна на автомобила отвън, то е, че колата действително успява да се впише в характерния за Opel стил и излъчва приятна за окото семпла елегантност, която допълнително се подчертава от доста нестандартния цвят на лаковото покритие на тестовия екземпляр. И все пак аз лично очаквам от Opel малко повече категочност в линиите на каросерията, може би поне малко повече игри със светлини и сенки, гладки повърхности и ръбове - дизайнът на Grandland изглежда толкова загладен специално в профил, че е трудно да спрете погледа си на конкретен детайл. Последното си е лично мое мнение, с което не ангажирам абсолютно никого.

Затова пък качествата на вътрешността на автомобила са съвсем обективни - дългият 4,67 автомобил с междуосие 2,78 метра Grandland e радващо просторен и на двата реда, багажното отделение с вместимост между 550 и 1645 литра също е на много добро за класа ниво. Единствено с една идея по-широката от необходимото долна част на централната конзола в една или друга степен е възможно да наруши усещането за простор при хора с висок ръст или едро телосложение. Ергономичната концепция е сполучлива, не на последно място благорадение на удобните бутони под сензорния екран - общо взето повечето най-важни функции и менюта могат да бъдат открити и управлявани без излишно забавяне. Качеството на материалите и сглобката оставя отрадно впечатление, същото се отнася за изобилието от места за поставяне на вещи. Традиционно за Opel, Grandland може да бъде оборудван с предни седалки Intelli, сертифицирани от германската Кампания за здрави гърбове (AGR), които предлагат абсолютно върхов за класа комфорт, дори ако се налага да прекарвате дълги часове на борда на автомобила. Всъщност именно седалките са едно от нещата, с които Opel печели сериозни точки пред основните си пазарни опоненти - на практика почти няма друг масов производител, който да може да се похвали с толкова голяма копметентност в областта на ергономичните и максимално удобни автомобилни седалки. В конкретния случай с Grandland, предните кресла освен със стандартните неща като подгряване и богати възможности за реглаж във всевъзможни направления, разполагат дори с функция за масаж, налична в няколко варианта и регулируема в три степени на интензивност.

Другата коронна дисциплина на моделите на Opel от последните две десетилетия са технологиите, използвани при светлините. Припомням, че първото поколение на Insignia беше абсолютен пионер в налагането на модерните интелигентни технологии на фаровете в масовия сегмент - дотогава с подобен тип светлини можеха да се похвалят броящи се на пръста на едната ръка модели, при това позиционирани в най-високия ценови клас. Grandland няма да разочарова феновете на марката и букнално превръща нощта в ден. Чувството за спокойствие и сигурност е характерно и за цялостното представяне на Grandland на пътя - автомобилът стои солидно на пътя, а управлението му е едновременно леко, но и достатъчно прецизно. Добра оценка заслужава маневреността на автомобила - като за модел с предно предаване и немалка каросерийна дължина, Opel Grandland маневрира учудващо ловко в тесни пространства, принос за което има и неочаквано добрата видимост от мястото на водача.

Ходовата част в типично германски стил предлага сполучлив баланс между увереност и стабилност на пътя и добър комфорт на возене - като цяло моделът се усеща с една идея по-твърд от френските си събратя, което е плюс по отношение на управляемостта и за радост не е минус що се отнася до маниера, с който се преодоляват неравностите по пътя. Задвижването на базовия вариант става с помощта на новия вариант на 1,2-литровия бензинов турбодвигател със 145 к.с. и 230 Нм, комбиниран с технология мек хибрид. Динамиката на автомобила е достатъчна за по-спокоен тип натури, като в интерес на истината при активиране на спортен режим в повечето случаи се оказва достатъчна дори за хора с по-високи изисквания по отношение на ускорението. Това, че задвижването може да бъде доста икономично и да харчи около и дори под шест на сто при целенасочено спокойно и умерено шофиране не е толкова съществена новина - по-важен е факта, че дори при съвсем стандартен за такъв тип автомобил стил на каране средната консумация е някъде от порядъка на между седем и седем и половина литра на сто километра, тоест ефектът на характерната за комбинация от малък мотор и голям автомобил склонност към свръх-разход при повече магистрално шофиране тук е поне частично решен. За тези, които търсят повече динамика плюс възможност за частично електрическо придвижване, като алтернатива на мекия хибрид има и plug-in хибрид със 195 к.с., налична е и изцяло електрическа версия с 213 к.с. и батерия 73 кВтч. Цената на изпробвания мек хибрид започва от 63 490 лева, а plug-in хибридът стартира от малко над 80 000 лева.

ЗАКЛЮЧЕНИЕ

Opel Grandland изглежда стилно, предлага удобно, функционално и просторно вътрешно пространство и може да се похвали с едни от най-добрите в класа седалки и светлини. Цените му са разумни с оглед на богатото оборудване. Базовият модел със задвижване мек хибрид със 136 к.с. предлага доста прилична динамика и впечатляващо разумен разход на гориво, който при стандартен стил на каране е между 7 и 7,5 л/100 км.