Тест на Peugeot 208 Hybrid 136: Свежо предложение

Заедно с обновлението на Peugeot 208, френската чарка пусна и нова хибридна версия на модела. Представяме ви първите си впечатления.

ТЕСТОВЕ

Божан Бошнаков

6/27/2024

В рамките на модернизацията на 208, Peugeot добави към гамата на модела две изпълнения мек хибрид с мощност 100 и 136 к.с. И двата нови варианта използват доре познатия 1,2-литров трицилиндров бензинов турбомотор на концерна Stellantis, който е комбиниран с малък електромотор, интегриран в трансмисията. Самата предавателна кутия също е нова - тя е шестстепенна с два съединителя и идва на мястото на използвания при стандартните бензинови модели автоматик с хидравличен преобразувател на въртящия момент. Новите варианти разполагат с 48-волтова бордна система и малка високоволтова акумулаторна батерия с нетен капацитет 0,43 кВтч. Имахме възможността да се запознаем с възможностите на по-мощната от двете нови модификации - тази със системна мощност 136 к.с.

Замисълът на подобен тип хибридни системи е да намаляват официалните стойности за разход на гориво и вредни емисии, като едновременно с това да допринасят както за ефективността в реални условия, така и за подобряване на динамичните показатели посредством добавянето на допълнителна електрическа тяга. Такъв е случаят и тук - частичната електрификация позволява на автомобила да изключва двигателя си още докато е в движение, има и възможност за придвижване на електричество при съвсем ниска скорост, например при маневриране. Любопитното е, че най-осезаемият ефект от добавянето на електрически мотор към задвижването се оказва малко неочакван - всъщност нещото, което прави най-силно впечатление, е значително подобрената тяга и по-спонтанните реакции при подаване на газ от ниски обороти. Чисто субективно хибридът със 136 к.с. се усеща горе долу толкова енергичен, колкото беше останалия в миналото бензинов вариант на 1,2-литровия мотор с мощност 156 к.с.

По отношение на разхода, промените спрямо стандартния бензинов мотор не са кой знае колко големи - консумацията доста се влияе от стила на шофиране и профила на изминатите отсечки, като при икономично каране пада до около шест на сто, а при повече настъпване с по-високи скорости достига до 8-9 литра на 100 километра. Директните реакции на управлението и спортното усещане, което дава малкият волан, прилягат много добре на темпераментния нрав на задвижването. Возията в комбинация със 17-цоловите колела на върховото ниво на оборудване GT също е по-скоро спортно-стегната.

Иначе промените по автомобила са стандартни за фейслифт и включват освежен външен и вътрешен дизайн, както и някои подобрения в оборудването. Външно обновеното 208 се разпознава най-лесно по промените в предната част, включващи нова решетка и ревизирана фирмена емблема. Има и други леки дизайнерски ретуши, както и нови цветове за лаковото покритие и нов дизайн на джантите. Вътре откриваме повече инфо-развлекателни възможности, което несъмнено е важно за голямата част от купувачите на такъв тип автомобили, а и за повечето съвременни потребители като цяло. Цените започват от малко над 36 000 лева за най-базовото изпълнение със 75 к.с., а най-достъпният хибрид със 100 к.с. стартира от 44 192 лева. Изпробваният върхов вариант Hybrid 136 с оборудване GT започва от 53 277 лв.

ЗАКЛЮЧЕНИЕ

Частичното обновление е донесло на Peugeot 208 по-свеж дизайн отвън и отвътре, както и по-модерно оборудване - най-вече в областта на инфо-развлекателните технологии. Новата модификация мек хибрид със 136 к.с прави приятно впечатление на първо място със своя темперамент, който приляга чудесно на спортно-стегнатия характер на модела.