Тест на Volvo XC90 T8 PHEV AWD: Модернизирана класика
Почти едновременно с лансирането на изцяло електрическия SUV от висш клас EX90, Volvo не пропусна възможността да подсигури бъдещето и на своите модели с ДВГ, обновявайки основно своя добре познат флагман XC90.
ТЕСТОВЕ
Божан Бошнаков
2/16/2025


XC90 с положителност е един от най-емблематичните модели в историята на марката Volvo - още с появата си на бял свят през вече доста далечно изглеждащата 2002 година той се превърна в един от най-разпознаваемите и най-популярни модели в своя клас и през годините успя да задържи силните си позиции на практически всички пазари, на които се предлага - независимо от извънредно силната германска, американска, японска, корейска и британска конкуренция през годините. Неотдавна Volvo обяви амбициозни планове за преминаване към пълна електрификация, като първото изражение на тези намерения беше малкия електрически кросоувър ЕХ30, а втората и особено важна стъпка по въпросния път е тъкмо стъпващия на пазара ЕХ90, за който първоначално дори се твърдеше, че ще наследи напълно предлагания с конвенционално и плъг-ин хибридно задвижване XC90. Както показват реалностите на пазара обаче, за повсеместна електрификация все още е доста рано и крайно несигурно да се говори, особено с точни дати и години. Така че решението на Volvo да съхрани най-продаваните си към момента модели XC60 и XC90 е напълно разумно и звучи повече от далновидно. ХС90 не просто остава в гамата на Volvo, но навлиза във важен нов етап от еволюционното си развитие, преминавайки през още едно широкомащабно обновление.


Външно промените са най-ясно разпознаваеми по модифицираната предна част, която носи нова интерпретация на прословутия светлинен подпис, носещ гръмкото название "Чукът на Тор". Контурираният по нов начин преден капак, изцяло променената предна решетка и загладената предна броня създаван един нов и по-свеж прочит на класическия дизайн на Volvo, който лично според мен изглежда наистина добре. В профил и отзад също има леки промени, но тук трябва да сте по-запален познавач на марката, за да видите промените от пръв поглед. Отвътре моментално се откроява по-големият и по-качествен в сравнение с преди сензорен екран на централната конзола, от която се управляват почти всички функции в автомобила. В този ред на мисли, ергономичната концепция е направо превъзходна, ако не броим именно отклоняващото вниманието на водача командване на редица функции, скрити из дебрите на многобройните менюта на инфо-развлекателната система. Сред доста приятните опции за модела е висококласната озвучителна система Bowers & Wilkins, който впечатлява както със звук, така и с визията на своите високоговорители. Цялостната атмосфера е останала непроменена и това е прекрасна новина, защото вътрешността на ХС90 е като изваден от учебник пример за успешен скандинавски дизайн - минималистичен, изчистен и семпъл, но едновременно с това непреходно елегантен и носещ усещане за домашен уют. За качеството на материалите и изработката могат да бъдат казани само суперлативи. Удобството и просторът на пъпвия ред седалки е направо изключителен, докато на втория ред честно казано човек би очаквал малко повече място от SUV с дължина близо пет метра, само че тук идва ред на уговорката, че ХС90 разполага и с трети ред седалки, който за разлика от някои конкуренти е реално използваем.


По отношение на задвижването купувачите на ХС90 имат избор между две версии - стандартен мек хибрид В5, разполагащ с двулитров бензинов мотор с 250 к.с. и plug-in хибрид, задвижван от идентичен бензинов турбодвигател, но комбиниран с електромотор и батерия с използваем капацитет от 14,7 кВтч, като при него системната мощност достига до внушителните 455 конски сили. Имах възможността да изпитам качествата именно на върховата версия Т8, която е в състояние да измине около 70 км само на ток. Впечатленията от това задвижване са за добри маниери на работа и мощна тяга. Разходът на гориво много зависи от това къде и как шофирате автомобила, както и доколко разполагате със запас от заряд на батерията. Накратко - в града и на по-кратки разстояние с не много високи скорости колата е икономична, на дълъг път разходът се покачва значително. Не мога да скрия личното си убеждение, че голям автомобил за дълъг път чисто и просто "плаче" за голям и разтоварен мотор с поне шест цилиндъра, който съчетава уверена теглителна сила, добра динамика, нисък разход и никога не се напряга кой знае колко, за да ускори солидното тегло на един пълноразмерен SUV. Но, както знаем, времената са такива, че подобни мнения са най-малкото обратното на политкоректни, така че спирам дотук.


Безопасността и комфортът винаги са били по-силно застъпени дисциплини при Volvo в сравнение със спортното поведение на и XC90 не прави изключение. Автомобилът е не само тих и удобен, но и преминава през всякакъв тип неравности с пренебрежението на презокеански круизен кораб, реагирайки само с леко поклащане на внушителната си каросерия. В комбинация с непоклатимата стабилност и наличието на серийно двойно предаване, това придава на голямото Volvo усещането, че сте някак над нещата - обгърнати от вече споменатата изискана интериорна атмосфера и наслаждавайки се на почти пълната тишина на борда - или пък на кристално чистия звук на озвучителната уредба. В интерес на истината, автомобилът разполага и със спортен решим, който прави управлението значително по-директно и в голяма степен намалява склонността на автомобила към поклащане. Той е доста подходящ за пътища с повече завои, какъвто беше случаят с тестовото ни шофиране по Искърското дефиле, но в интерес на истината спокойното шофиране без резки движения приляга доста повече на XC90, отколкото преследването на идеята за идеалната крива на даден завой.


ЗАКЛЮЧЕНИЕ
Volvo XC90 остава точно такъв, какъвто трябва да бъде - един голям, солиден, сигурен и извънредно комфортен автомобил, който излъчва непреходна скандинавска елегантност от всеки свой детайл. Версията Т8 PHEV впечатлява с автономен електрически пробег от около 70 километра и много впечатляваща тяга, когато двата типа задвижване опитват заедно да дадат най-доброто от себе си. Фактът, че този автомобил, който в една или друга степен се усеща като капсула на времето, ще продължи да се произвежда, е много радостна новина за истинските почитатели на шведското автомобилостроене.














