Тестов автобус Toyota с водородно задвижване гастролира три дни в София

Toyota Caetano гостува у нас в рамките на акция за популяризиране на водородните технологии в страната ни и прекара общо 4 дни в София

НОВИНИ

Божан Бошнаков

6/21/2024

На пръв поглед Toyota Caetano спокойно може да бъде объркана с електробус или с метанов автобус - дизайнът е сравнително конвенционален, а това, че на покрива се намират резервоари за водород, а не за метан например, няма как да се разпознае от незапознатия наблюдател. Автобусът е наличен в 10,7- и 12-метрови изпълнения, с две или три врати - казано на прост език, къс и дълъг вариант на несъчленена каросерия. Моторът му генерира мощност 180 кВт, а петте резервоара за водород побират общо 37,5 литра, което при усреднен разход означава пробег с едно зареждане о около 400 км. Тъй като, както вероятно знаете, съм доста вманиачен на тема трамваи, автобуси и тролейбуси, нямаше как да издържа на изкушението да се повозя една обиколка на Caetano, като тук ще си позволя да споделя впечатленията си накратко. На първо място ми направи впечатление извънредно плавното потегляне и спиране на водородния автобус - значително по-плавно, отколкото при различните електробуси, експлоатиране в София, без значение дали става дума за тези на Yutong със зареждаема високоволтова акумулаторна батерия или за Higer, използващи технология с кондензатори. Самото задвижване е изключително добре настроено, с мощна тяга и плавно ускорение - несъмнено принос за страхотното представяне имаше и отлично подготвения водач, който заслужава респект за труда си, тъй като да се справяш толкова добре с техника, до която не си се докосвал в живота си, несъмнено не е по силите на всеки. Неприятната изненада беше слабата и шумна работа на климатика, която, уви, в немалка степен успяваше да развали иначе доброто впечатление в юнските жеги.

Водородната технология е спрягана като едно от възможните решения за екологично бъдеще на транспорта, но подобно на всички други предлагани към момента алтернативи на ДВГ, въпросите около нея са повече от отговорите. Накратко, задвижването с водородна клетка позволява добиването на електричество посредством химически процес, като в последствие въпросната водородна клетка изпраща произведеното електричество към електромотор, а единствената отделяна субстанция от целия процес е чиста вода, която дори е годна за пиене. Звучи прекрасно, само че добивът на водород за момента е малко като темата с добива на електричество - всъщност почти няма сто процента екологичен начин за промишлен добив на водород. Наред с това, самата инфраструктура за съхраняване и пренос на добития по промишлен начин водород е ужасно скъпа, което и прави технологията толкова рядка към момента. Независимо от всичко, има редица компании, които продължават да залагат големи надежди върху водорода като възможно задвижване на бъдещето, сред които са Toyota и Renault например. В рамките на инициатива за популяризирането на този тип щадящо природата задвижване у нас гостува тестов автобус Toyota Caetano, като това беше и първата му поява на Балканите изобщо. Автобусът беше представен официално на 17 юни, понеделни, на столичния площад Александър Батенберг, а от 18 од 20 юни изпълняваше редовни курсове по тролейбусна линия номер 9 и возеше гражданите напълно безплатно.

Салонът на нископодовия автобус с водородно задвижване, както и цялостната изработка на машината с алуминиева каросерия правят впечатление с изключителна солидност - дори на повдигнати пешеходни пътеки и традиционно неравните софийски улици Caetano не издава никакви притеснителни звуци, а това е изключително рядко явление дори за автобус от най-висока категория. Страшно добро попадение е и покритието на пода и калниците от импрегниран дървен материал. След София, Toyota Caetano се насочва към Пазарджик, а после и към Стара Загора, където също са насрочени тестове. Гастролът на тестовия автобус е организиран от Българска асоциация за водород, горивни клетки и съхранение на енергия, в рамките на проект за 300 нови електробуса с горивни клетки и нулеви емисии в 6 държави от ЕС, като подобни събития има предвидени и за Гърция и Румъния.